MERKEZ BANKASI BİLANÇOSU ve KUR RİSKİ

Çok uzun zamandır yazılarım için zaman bulamıyordum. Yasaklar belki de fırsat oldu diyebilirim:)

Uzun yıllardır Merkez Bankası bilançolarını haftalık olarak ve düzenli paylaşımlarla takip ederim. Kurum olarak şeffaflık ilkesi doğrultusunda bilgi paylaşımı yapıyorlar. Bilanço kalemlerini incelediğimizde hanehalkı, tüzel kişiler, bankalar, yurtdışı yerleşikler ve para ile ilgili tüm hareketleri görme şansımız oluyor.

Bu haftaki merkez bankası bilanço paylaşımları incelediğimde aslında son günlerdeki popüler başlıklardan ziyade üzerinde durmamız gereken önemli bir konuya vurgu yapmak istiyorum. Kur yükselişlerinden sonra yurtiçi yerleşikler ya da gerçek kişilerdeki yabancı para mevduatında azalışı yaşadık. Ancak tüzel kişiler tarafında gerek kısa vadeli borç ödemeleri gerek üretim için hammadde alımı dolayısıyla yabancı para talebinin arttığını görebiliyoruz.

Malum ülkemizin üretiminde ara malı dediğimiz kalemlerin ağırlığı oldukça yüksek. Her birim üretimimizde %60’lar civarında ithal kalemler var ki bu kalemlerin en büyüğünü enerji kalemi oluşturmaktadır. Buradaki süreçlerin yapısal çözümleri adına yenilenebilir enerji alanında ciddi yatırımları yakından görüyoruz. Savunma sanayinden karbon elyafa bir çok döviz getirici alanda yatırımlar yapılıyor. Fakat biz hali hazırda sanayici olarak bizlerin üretimleri devam ediyor. Burada bizlerin yaşadığı kur riski fiyat istikrarının sağlanması açısından bizleri son derece zorluyor. Gerek hammadde tedariği gerekse fiyatlar tarafındaki yaşanan sıkıntı hepimizi oldukça zorlamaktadır.

Ara malı tarafında çözümün ortak vadede olduğunu göz önüne alırsak şu dönemde bizler için en önemli olan süreç piyasada güven ortamının sağlanmasıdır. Çünkü imalat sanayi borcunu ödemek ve üretim yapabilmek adına yabancı para talebinde bulunmaya devam edecektir. Güven ortamını maksimumda tesis ettiğimizde finansal piyasalar tarafında yabancı para girişi artmakta, doğrudan yatırımlar artmakta ve böylece kurlarda stabilizasyon sağlanabilmektedir.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s