Yazılımın Kilosu Kaç Dolar ?

5Teknoloji Şirketi

Yukarıdaki grafik Amerika’daki 5 yazılım ve teknoloji şirketinin yıllara göre ellerindeki nakit parayı gösteren bir grafik. Gelişen Dünya’da teknolojinin ve yazılımın ne kadar hayatımıza girmekte olduğunu yakından hissediyoruz. Bugün Amerika’da ilk okula kadar inen yazılım dersleri yarının Dünyasında mesleklerin ve iş alanlarının ne kadar farklılaşacağını da net olarak ortaya koyuyor. Bugün gördüğümüz bir çok meslek bundan 10 yıl sonra tarih sayfalarında yerini alacak.

Bu yeni ekonomide şirketlerin ve ülkelerin nasıl konumlanacağı da çok önemli. Yeni ticari sistemden yeni ihtiyaçlara kadar başka başka konuları her gün görme fırsatımız oluyor. İşte bu noktada yeni ekonomi içerisinde nasıl değişim göstereceğimiz,nasıl konumlanacağımız da gelecekteki konumlanmamızı yüzde yüz ilgilendiriyor.

İhracat Yüzde Değişimleri

Burada aynı zamanda ihracat açısından kaydettiğimiz gelişimi de güncel veriler ile paylaşmak istiyorum. İhracatımız bir çok alanda önemli artışlar gösteriyor. Kurlardaki yukarı yönlü değişim gerek turizmde gerek ürün bazında avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Tabi ki üretimdeki ara malı ithalatı yüzünden her 1 dolar ihracat artışı karşımıza ithalat artışı olarak karşımıza çıkıyor ancak bu başka bir konu. Dolayısıyla dağılmaması için bunu takip eden yazımda paylaşmak istiyorum.,

Ne dedik ihracatımız gelişiyor. Kilo bazında ihracat artışımıza hedef koyuyoruz ve gelişimini ölçümlüyoruz. İşte tam da bu noktada bazı konuları gözden geçirmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin en büyük oyun şirketi satışı gerçekleşti. Gram Games adındaki şirket yurt dışındaki bir firmaya 250 milyon dolar karşılığında satıldı. Açıkçası ülkemiz açısından son derece önemli bir başarıydı. Bunun farklı örneklerini uluslararası  arenada görüyorduk ancak ülkemizde olması açısından gurur vericiydi.Tabi ki bu başka bir konuyu da önemsememiz gerektiğini gösteriyor diye düşünüyorum. Yazılım alanında Dünya’da oyundan şirket kullanımlarına kadar bir çokları mevcut ve en baştaki örneklerden birinde olduğu gibi( Microsoft), bütün Dünya’ya yüksek katma değeri ile ihraç ediliyor. Peki bizim ölçtüğümüz şekli ile Yazılımın Kilosu Kaç Dolar……..?

Yetkinlik ve işleyiş bazında yeni ekonomiyi çok iyi anlamamız gerekmektedir…

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s