TABELA GETİRİ ORANLARINA BAKMAYIN

YATIRIMLARINIZ İÇİN GERÇEK GETİRİ ORANINI HESAPLAMALISINIZ

Yatırım araçlarının getiri oranlarını hesaplarken enflasyon oranı ile indirgenmesi gerekmektedir. Yani sağlanan getirinin gerçek değerini ölçebilmek için enflasyon oranının getiri üzerinden düşmesi gerekmektedir. Bu hesabı geçtiğimiz hafta  paylaşmıştım. Son günce değerlerle finansal yatırım araçlarının getiri oranlarını paylaşmak istiyorum. Burada paylaşacağım bilgiler yatırım yapacak kişilerin doğru değerlendirmeleri için son derece önem arz etmektedir.

GETİRİ
En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi ile indirgendiğinde %3,46, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %1,69 oranlarıyla Devlet İç Borçlanma Senetleri(DİBS)’de gerçekleşti. Üretici fiyatları ile indirgendiğinde yatırım araçlarından mevduat faizi (brüt) %0,74 oranında yatırımcısına kazandırırken, BIST 100 endeksi %1,06, külçe altın %7,37, Amerikan Doları %8,75 ve Euro %10,03 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise mevduat faizi (brüt) %0,98, BIST 100 endeksi %2,76, külçe altın %8,96, Amerikan Doları %10,31 ve Euro %11,57 oranında yatırımcısına kaybettirdi.Amerikan Doları üç aylık değerlendirmede, Yurtiçi üretici fiyatları ile indirgendiğinde %2,73, Tüketici fiyatları  ile indirgendiğinde ise %9,75 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken DİBS, yurtiçi üretici fiyatları ile indirgendiğinde %17,40, TÜFE ile indirgendiğinde ise %11,75 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre Amerikan Doları Yurtiçi üretici fiyatları ile indirgendiğinde %10,79, TÜFE ile indirgendiğinde ise %22,86 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde BIST 100 endeksi, Yurtiçi fiyatları ile indirgendiğinde %33,74, TÜFE ile indirgendiğinde ise %26,52 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.
Yıllık değerlendirmede en yüksek reel getiri Amerikan Doları’nda gerçekleşti

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde Amerikan Doları Yurtiçi fiyatları ile indirgendiğinde %9,61, TÜFE ile indirgendiğinde ise %26,91 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Diğer taraftan BIST 100 endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %38,07, TÜFE ile indirgendiğinde ise %28,30 oranlarıyla yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s